2018. december 21., péntek

A hónap borítója 2018

2018

December:



Cynthia Hand: Vigyázz, Holly Chase!

November: 



Kathryn Evans: Több mint én

Október:




Alexandra Bracken: Világok utazói

Szeptember:



Beth Revis: Milliónyi csillag

Augusztus:



Marie Rutkoski: A nyertes csókja

Július:



Kristen Callihan: Idol

Június:



Leda D'Rasi: Utolsó kívánság

Május:


Kiera Cass: A szirén

Április:


Charlie N. Holmberg: Az üvegmágus

Március:


Kiera Cass: A korona

Február:

A hónap borítója

Sarah J. Maas: Viharok birodalma

Január:


Kiera Cass: A koronahercegnő

2018. december 12., szerda

Kresley Cole: Végtelen lovag

Kresley Cole: Endless knight - Végtelen lovag (Árkánum krónikák 2.)

Néhány évszázadonként eljön az idő, amikor a tarot kártya lapjai életre kelnek, hogy megküzdjenek egymással, életre-halálra.

– Minden játékban végzett velem?
– Nem mindben. De a Lótusz Hölgye akkor is meghalt.
– Vagyis mások öltek meg… Nyertem már játékot? – Azt kívántam, bárcsak ne tudnám meg. – Hányszor?
Matthew habozott.
– Többet, mint bárki más előtte. Vagy azóta.
Akkor gyilkosságban rekordtartó vagyok. Nem csoda, ha Selena annyira aggódik, amikor új Arkánumokkal találkozunk. Mindenkinek rám fáj a foga.
– Ki kapott el?
Matthew a kezét nézte. Téma lezárva.
– Akkor azt áruld el legalább, hogy a Halál hányszor kapott el!
– Ez a Halál? Az utolsó három játékban kétszer. – Matthew barna szeme elkomorodott, amikor hozzátette: – Gyakorlat teszi a mestert.

Tegyél fel mindent egy lapra!

Az Árkánum krónikák első részét nagyon szerettem, azonnal belevetettem magamat a második rész olvasásába. Mondanom sem kell, ehhez sem kellett másfél nap, és be is fejeztem. Izgalmas, fordulatos történet volt, ahogyan az első kötet, ám most sokkal több titokra fény derült. Nem csalódtam, remélem, a folytatások is ilyen jók lesznek. A kiadóhoz már csak az a kérdésem, hogy tervezik-e kiadni magyarul a sorozat többi részét, vagy kénytelen leszek angolul elolvasni? Ha várható a harmadik rész, mégis MIKOR? Szívesen olvasnám most azonnal. 

A könyv cselekménye ezúttal is pörgős, sok izgalmas percet tartogat az olvasónak. Hőseink találkoznak  a kannibálokkal, új barátokra, szövetségesekre és ellenségekre tesznek szert, Evie pedig egyre többet használja a képességeit. Evie-nek árulások, érdekek és barátból lett ellenségek, valamint ellenségekből lett barátok között kell boldogulnia. Szerelmi téren sem jobb a helyzet: Evie hol közelebb kerül Jacksonhoz, hol veszekednek, közben bejön a képbe a Halál is: kiderül, milyen közös múltjuk van Evie-vel és ez nem kicsit felkavarja az állóvizet. Romantikából és (kissé) érzéki jelenetekből nincs hiány ebben a könyvben. Van egy olyan sejtésem, hogy a harmadik kötet nagyon rá fog menni a szerelmi háromszögre, de úgy érzem, ez nem zavarna különösebben.
Kapcsolódó kép
Forrás: pinterest
Továbbra sem kellemes elképzelni, mennyire rossz lehet ebben a posztapokaliptikus világban élni, a szereplők élete és testi épsége állandóan veszélyben forog, mindenhonnan ellenségek leselkednek rájuk, és nem tudhatjuk, kiben bízhatnak. A könyv ezúttal nem keretes szerkezetű, ahogyan az első részben volt, hanem lineárisan halad. A kerettörténetet egy kicsit hiányoltam, mert az első könyv nagyon különleges volt a két idősík és a pszichopata gyilkos miatti izgalom révén. Elmebetegeket persze most is kapunk, azokból nincs hiány. 

A szereplőket nagyon kedveltem, mindenki különleges és valami miatt szerethető, még azok is, akik valamilyen szinten bonyodalmat vagy csalódást okoztak Evie-nek. Evie nagyon sokat fejlődött az első rész óta, ahogy Jackson is. Nagyon szurkoltam nekik, hogy kibéküljenek és rendbe jöjjön közöttük minden. Közben meg itt van a Halál, aki a könyv második felét uralta a jelenlétével, titkaival, múltjával, egész személyiségével. Meg tudtam érteni Evie érzéseit, de valahogy még mindig inkább Jack felé húz a szívem. Fájó bűnöket követett el, megbocsáthatatlannak tűnő dolgokat, de érthető, mi volt rá az oka és nemigen volt más választása. 
Kapcsolódó kép
Forrás: pinterest
A Halál karakterét jobban megismerjük ebben a részben, teljesen új oldaláról mutatkozik be. Az új szereplők is tartogatnak meglepetéseket, jó volt róluk olvasni. Nagyon kíváncsi vagyok, hogyan alakul a történet a továbbiakban: mi lesz az Árkánum-harc kimenetele, mit fog szólni a Torony, ha megtudja, mi a helyzet a Halál és a Csázsárnő között. Sok kérdés maradt megválaszolatlanul, pl. kit választ majd Evie, milyen szövetségek alakulnak, ki tudnak-e szállni a kártyák a játékból, stb. Én a magam részéről a nagymama karakterére is kíváncsi vagyok, van egy olyan sejtésem, hogy ő nem akarja majd, hogy Evie kiszálljon.  Megint kaptunk függővéget, a Szeretők karakterével kapcsolatban várható egy nagy összecsapás.

Az írónő ezúttal profin megoldja a helyzeteket, ott teremt izgalmat és feszültséget, ahol kell, és ott szúr be romantikus részeket, ahol arra szükség van.  A narráció stílusa egyszerű, de magával ragadó. Tetszett, hogy Evie-vel együtt mi is egyre jobban átlátjuk az összképet és már sejtünk olyan dolgokat, amelyek nincsenek kimondva. Az ábrázolásmód tetszett, jók voltak a leírások, a személyek és a helyszínek könnyen megjelentek lelki szemeim előtt. 

Képtalálat a következőre: „kresley cole endless knight fanart”
Forrás: deskgram

A könyv fordításával elégedett vagyok, viszont a küllem nem nyerte el száz százalékig a tetszésemet. A borítóképet leszámítva elég jó minőségű a könyv. Nos, a könyv fedőlapja sem színvilágában, sem a női alak tekintetében nem kimelkedő és nem esztétikus. Bár szeretem a lila szín, de ez elég furcsán néz ki. A lány arckifejezése és és a hajszíne nagyon bizarr összhatást ad, a tipográfia pedig egyszerűen bántja a szememet. A sorozatcím betűtípusa béna, a nagy cím is elmosódott, a kisbetűs magyar címeket pedig még mindig utálom. Sajnos, alig tudok valami jót mondani erről a borítóról, túl sok rajta a felirat, olyannyira, hogy azt se tudja az ember, hova figyeljen. Legnagyobb hibája viszont az, hogy csak nehezen venni észre rajta, hogy ez melyik sorozat hanyadik része. Ha nem tudtam volna, hogy ez mi, biztos nem vettem volna kézbe, mert 1. nem valami szép, 2. nem látszik rajta, hogy ez az Arkánum krónikák 2. része.

Mindent egybevéve ez egy remek sorozat szuper második része. Icipicit kevésbé tetszett, mint az első, az viszont jobb volt benne, hogy a világ szabályai és a fantasy elemek már egészen átláthatóak voltak számomra, mégsem vált kiszámíthatóvá a történet. A romantikus, posztapokaliptikus YA fantasy kedvelőinek és Kresley Cole rajongóinak ajánlom a könyvet. Ám aki ismeri a szerző más műveit, kalkulálja bele, hogy ez fiatalabb korosztálynak szól, nincs benne a testi kapcsolatnak annyira grafikus ábrázolása. Alig várom a harmadik részt, és mivel egyelőre nincs hír a magyar megjelenésről, kénytelen leszek angolul nekilátni.

Értékelés:
Cselekmény, történet: 5/5
Karakterek: 5/4.5
Stílus, leírás, ábrázolásmód: 5/5
Borító, küllem: 5/3.5

Összesen: 20/18

2018. december 7., péntek

Becky Albertalli: Simon és a Homo Sapiens-lobbi

Becky Albertalli - Simon és a Homo sapiens-lobbi

Becky Albertalli: Simon és a Homo Sapiens-lobbi

Sokak szerint a tragédia ott kezdődik, amikor nem jelentkezel ki rendesen a leveleződből, és a féltve őrzött titkaid rossz kezekbe kerülnek. A tizenhat éves Simon Spierrel pontosan ez történt. Martin Addison pedig nem rest megzsarolni a fiút, hogy legyen a randiszervező csicskája, ellenkező esetben közszemlére bocsájtja a mailt a sulis Tumblren, ami köztudottan a Creekwood gimi pletykaközpontja. És akkor apu, anyu, a barátok, a tanárok és legfőképpen Blue is megtudja, hogy Simon MELEG.
Hogy kicsoda bluegreen118? Ezt még maga Simon sem tudja, bár több hete leveleznek haverokról, zenéről, oreozabálásról, vágyakról és félelmekről, no meg arról, hogy milyen ciki is ez a coming out-ügy. Blue valódi kiléte azonban teljes rejtély 
Simonnak fel kell vállalnia az érzéseit, még akkor is, ha az egész suli ezzel szekálja majd, vagy ha otthon kitagadják, hiszen Blue létezik, egy srác, aki csak rá vár, akiért érdemes 
Becky Albertalli első regényének hősébe immár 13 országban szerelmesek a lányok, és hát mit tagadjuk, a fiúk is.


A regényből készült film apropóján vettem kézbe a könyvet. Kezdjük a külső megjelenéssel! A borító nem igazán az én ízlésem, fura, hogy a figurának nincs feje. Az alapszín és a rajzolt alak egyébként tetszik, a betűtípus viszont túl bohókás. alapjában véve nem rossz az összkép, de nem is valami emlékezetes vagy lenyűgöző. A fordítással és a kötésminőséggel elégedett voltam. 

A történet egy aranyos LMBT sztori, kedvelhető szereplőkkel, cuki szerelemmel, barátságokkal, az örök coming out témával. A cselekmény lendületes, olvastatta magát a könyv. Másfél napba sem telt és végigolvastam. Szórakoztató, elgondolkodtató történet, kedvem támadt a filmet is megnézni. 

A stílus egyszerű, szórakoztató. Simon narrációja illik egy bizonytalan, tizenéves meleg fiúhoz. Megismerjük a srác barátait és azt is megtudjuk róla, hogy e-mailben tartja a kapcsolatot egy másik meleg sráccal, egy bizonyos Blue-val, akivel nem sejtik egymásről, kicsodák valójában. Ahogy az lenni szokott az e-mail levélváltás előbb barátságot, majd szerelmet szül, és Simon meg Blue nehéz helyzetbe kerülnek, vajon meg akarják-e ismerni egymást személyesen is. Simonnak azonban van más baja is: barátai között feszültség van, mert az egyik lánynak tetszik egy fiú, aki viszont egy másik lányhoz vonzódik, aki szintén Simon jó barátja. Simon nem tudja, hogyan viselkedjen velük, hogy ne keróljön kínos helyzetbe, vagy a barátai közé ütközőpontnak. Tetszett ennek a barátság-szálnak az ábrázolása, szurkoltam, hogy legyen már jóban mindenki mindenkivel, de persze meg tudtam érteni az álláspontokat. 
Képtalálat a következőre: „kszi simon”
A film szereplői
Simon egyik haverja és egy szerencsétlen véletlen miatt is szorult helyzetbe kerül, egyik iskolatársa ugyanis megzsarolja, hogy nyilvánosságra hozza a homoszexualitását. Viszont ha segít neki összejönni egy lánnyal, aki tetszik neki, akkor nem mondja el senkinek. Ezen a szálon is történnek fordulatok, izgalmas volt és egyben szívet tépő is. A bocsánatkérős jelenet nagyon megható volt. Egy másik megjelenő téma a könyvben a coming out problémája. Nagyon bírtam Simon családját és barátait amiatt, ahogyan reagáltak a fejleményekre. 

A karakterek szerethetőek, jól elkülöníthető mindenki és a klasszikus gimis figurákat testesítik meg, mégsem lettek sematikusak vagy felszínesek. A barátok és a családtagok is kidolgozott figurák, élvezet volt róluk olvasni. 

A könyv legnagyobb rejtélye az, hogy ki lehet Blue. Gyakorlatilag négy pasi jön számításba, akik közül Simon és mi olvasók is csak találgathatunk. Egyébként nekem volt egy sejtésem, hogy ki lehet az, a neve nagyon árulkodó volt és nem tévedtem, de persze Simonnal együtt egyszer-kétszer én is majdnem lépre mentem. Mikor végre találkoztak, nagyon örültem, igazán kedves jeleneteket kaptunk. Nem akarom részletezni Blue kilétét, mert nem akarok spoilerezni. 

Tetszik a könyv üzenete, a magával ragadó stílus, a kamaszkor bizonytalanságainak ábrázolása. Egy realista, romantikával átitatott LMBTQ történet ez, akinek bejön ez a műfaj, biztosan szeretni fogja. A szerző további műveire is kíváncsi lettem. 

Értékelés
Cselekmény, történet: 5/4.5
Karakterek: 5/4.5
Borító, küllem: 5/4
Leírás, stílus: 5/5

Összesen: 20/18

2018. december 6., csütörtök

Kresley Cole: Méreghercegnő


Kresley Cole: Poison princess - Méreghercegnő
(Árkánum krónikák 1.)


Megmentheti a világot – vagy el is pusztíthatja.
A tizenhat éves Evangeline „Evie” Greene irigylésre méltó életet él, de egy napon rémisztő hallucinációi támadnak. Amikor egy világégéshez hasonlatos esemény megtizedeli szülővárosának lakosságát, Evie rájön, hogy a hallucinációk a jövőre vonatkozó látomások voltak – és nem szűntek meg. Az életéért küzdő és válaszok után kutató lány kénytelen segítséget kérni a lápvidék rossz hírű oldalán élő osztálytársától, Jack Deveaux-tól.

De egyedül egyikre sem képes.
Evie nem ismer még egy olyan fiút, mint Jackson: a bűnlajstroma hosszú, a vigyora komisz, a viselkedése kihívó. Bár egyszer már gúnyt űzött Evie-ból és mindabból, amit képvisel, Jack vállalja, hogy megvédi a lányt. Evie tudja, hogy nem bízhat feltétel nélkül benne. De vajon képes lesz-e neki ellenállni, ha egyszer letörli a képéről azt a komisz vigyort?

Kiben bízhat Evie?
A látomások forrása után kutató Jack és Evie megismerkedik másokkal, akik hasonló cipőben járnak. Megelevenedik egy ősi jóslat, és kiderül, hogy nem Evie az egyetlen, aki különleges képességekkel bír. Huszonkét fiatalt választottak ki, hogy ismét megvívják a jó és a rossz harcát. Ám nem mindig egyértelmű, ki melyik oldalon áll…

Kresley Cole neve a paranormális-romantikus irodalom olvasóinak ismerősen csenghet. Én is számtalan részt olvastam már a Halhatatlanok alkonyat után című nagy sikerű regényfolyamából. Most azonban új oldaláról mutatkozott be Cole: young adult íróként. A regény romantikus szálat is felvonultat, ám alapjában véve egy posztapokaliptikus fantasy sztori. 

Az alaptörténet hihetetlenül ötletes és a kivitelezés is mesteri. Már az első lapnál beszippantott, a stílus, a háttérvilág, az elbeszélésmód. A történet két idősíkon játszódik és gyakorlatilag két narrátorunk van. Egy Arthur nevű pszichopata gondolataival indul a történet, aki megpróbál elkapni egy fiatal lányt, hogy aztán mindenféle beteges kísérleteket végezhessen rajta. Ez a jelen cselekményszála a posztapokaliptikus világban. A lány, Evie besétál a csapdájába és elmeséli neki a történetét. Evie narrációjából ismerjük meg a múltat, az általunk ismert jelent, a normális világot, amikor még nem történt meg a Villanásnak nevezett katasztrófa. Ahogy Evie halad az időben a meséléskor, eljutunk a Villanásig, majd az azután bekövetkező eseményekről és a túléléséről mesél. Megtudjuk, hogyan jutott el idáig és ebben kik voltak a segítségére. Végül, mikor a lány a történet végére ér, eljut a sztoriban a jelenig, mi is megtudjuk, mi lesz a sorsa. El tudja-e kapni őt a pszichopata pasas, vagy Evie valahogy kiszabadulhat?

Emiatt az igencsak érdekes keretes szerkezet miatt az olvasót végig furdalja a kíváncsiság, mi lesz Evie-vel, közben pedig a múltbeli események is izgalmasak. Megismerjük Evie-t menő gimisként, aztán láthatjuk, mekkora változáson esett át a Villanás miatt. Ám karakterfejlődése nem áll meg, ugyanis a legnagyobb csavar az a történetben, hogy itt nem csak az új világrenddel és az abban rejlő veszélyekkel kell megküzdenie, hanem saját magával, képességeivel és küldetésével is. 
Képtalálat a következőre: „poison princess”
Forrás: pinterest
Mint már említettem, ez egy fantasy történet, amelyben különleges képességekkel rendelkező fiatalok testesítik meg a tarot kártya lapjait, és egymással harcolnak a halhatatlanságért. Ám Evie hátránnyal indul, ő ugyanis nem sokat tud az egész harcról, mert nem tudott információhoz jutni. Mindenre magának kell rájönnie, közben persze az élete veszélyben forog, mert a legtöbb "kártya" meg akarja őt ölni. Akadnak azonban szövetségesei is, akik (egy ideig legalábbis) segíteni akarnek neki. A játék ezen a ponton kissé emlékeztet a Való Világ típusú kiszavazós valóságshow-kra, itt is vannak szövetségesek és ellenségek, akik "kiszavazzák" (vagyis kiiktatják) egymást, de végül csak egy maradhat, aki mindent visz: a győztes halhatatlanná válik. Ehhez azonban meg kell ölnie a többieket, ebben a vonásban pedig Az éhezők viadalára emlékeztet a helyzet. Számomra kérdéses, ki akarna halhatatlan lenni egy ilyen borzalmas világban, de úgy tűnik sokan erre hajtanak. 

És ha már a világról van szó: hihetetlenül kegyetlen, kilátástalan a helyzet. A villanás felperszelte a földet, sokan megégtek, hamuvá porladtak, nincs víz, a növények elpusztultak és az emberiség nyolvcvan százaléka meghalt. Az életben maradtak közül is főleg férfiak vannak, nagyon kevés nő élte túl a katasztrófát. Aki igen, arra még nagyobb veszély leselkedik: ágyasnak, rabszolgának akarják őket elhurcolni. Lányként extra veszélyes az élet, de fiúként sem könnyű: vagy beállsz a seregbe, vagy rabszolgatartók vagy perverzek kapnak el, akik meg akarnak kínozni vagy megölni, vagy megesznek a kannibálok, vagy elkapnak a zombik. Igen, még zombik is vannak: zsákosnak nevezett egykori emberek, akik valahogy mutálódtak és önkívületi állapotban, tébolyultan kutatnak víz és/vagy vér után. Ebben a szörnyű világban kell boldogulnia Evie-nek. Ehhez kap egy segítőt is Jackson személyében, akivel ismeretségük még hónapokkal korábbra nyúlik vissza. Itt jön a képbe a romantikus szál, ami szintén jól lett kivitelezve. 

A karaktereket könnyen megkedveltem. Evie-t könnyen megkedveltem, mert nagyon nehéz helyzetben van szegény. Eleinte kissé felszínes és ítélkező a karaktere, de aztán sokat változik. Viszont a látomásai és a "hangok" miatt őrültnek hiszi magát, attól fél, visszakerül a diliházba, ha kiderül, hogy még mindig vannak víziói. Az anyja nagyon furcsa volt számomra, homlokegyenest más lett a villanás után, mint amilyen előtte volt. A könyv első felében nagyon nem csíptem, szinte féltem tőle, azt hittem, valahogy értani akar a lányának, aztán a világvége után teljesen más lett. A nagymama figurájanagyon ígéretesnek hangzik. Kíváncsi vagyok, Evie eljut-e hozzá, megismerjük-e a nagyit, és vajon mit tud erről a világról és az árkánumok harcáról az öreglány. 
Képtalálat a következőre: „poison princess”
Forrás: pinterest
Jackson nem tudta magát velem száz százalékig megkedveltetni. Szimpatikus valamilyen szinten, de nem vagyok teljesen oda érte. Vannak hibái, kemény gyerekkora volt, érdkes múltja és a személyisége is olyan, amin nehéz kiigazodni. Egyszer hihetetlenül kedves és törődő, máskor bunkó, elutasító és szándékosan meg akarja bántani Evie-t. Ugyanakkor látszik, hogy tetszik neki és fontos neki. Remélem, a továbbiakban fejlődik majd a jelleme és a köztük lévő kapcsolat. Arthur beteges elméje igazi színfoltja volt a könyvnek, ahogyan Selena bicskanyitogató tökéletessége és titokzatossága is. Matthew is érdekes, jóindulatú fiú, aki segíteni akarja Evie-t, de nem igazán jár sikerrel. A tanácsai szinte érthetetlenek, a gondolatai összefolynak, értelmetlenségeket üzen a lánynak. Az ő figurájával kapcsolatban minden értelmet nyert, mikor Evie végre találkozott vele. A Halál karaktere bizonyára tartogat még meglepetéseket, várom, hogy mikor bukkan fel újra.  

Az írónő stílusa nagyon tetszik, olvasmányosan ír. Élőek a leírások, nagy fantáziával lett megalkotva a regény világa. A karakterek jól elkülöníthetők, izgalmasak, tetszett Evie narrációja. A gonosz Arthur fejébe pedig pedig nagyon érdekes volt belelátni. A lebilincselő elbeszélésmódnak és az egyszerű nyelvezetnek köszönhetően a történet olvastatja magát. A cayun kifejezések pedig még egyedibbé teszik a szöveget és Jack karakterét. Evie látomásai hátborzongatóak, ugyanakkor nagyon izgalmasak voltak. 
Képtalálat a következőre: „poison princess”
Forrás: tumblr
A könyv külső megjelenése szépséges. A borítókép esztétikus, tetszik sokat sejtető világvégét idéző háttér. A lányalak Evie-t juttatja eszembe és a fiú pedig emlékeztet a könyvbeli Jacksonra, bár nem éppen ilyennek képzeltem. A külső illik a tartalomhoz. A fordítással kapcsolatban nincs okom panaszra, bár azért kíváncsi vagyok, a "zsákos" kifejezés hogy hangzik az eredetiben. Van egy olyan érzésem, hamar meg fogom tudni, mert a könyv annyira megtetszett, hogy azonnal akarom a folytatást. És mivel magyarul ezen kívül csak a második rész jelent még meg, a többit kénytelen leszek angolul elolvasni. A kiadó nem közölt hírt arról, mikorra (ha egyáltalán) várható a harmadik rész (és az azt követő kötetek) megjelenése. Nagyon örülnék, ha megjelenne, mert ez egy hihetetlenól eredeti és különleges történet. 

Zseniális az alapötlet, jók a karakterek, kidolgozott a háttérvilág és izgalmas a cselekmény. A romantikus részek is elég jól fel voltak építve, kaptunk aranyos és "egymást kerülgetős" valamint elutasítós jeleneteket is. Ajánlom a romantikus YA fantasy rajongóinak, aposztapokaliptikus történetek kedvelőinek. Ha tetszett az Angelfall, Az éhezők viadala, akkor ez is be fog jönni. Nekem kedvenc lett a könyv. Már kezdem is a második részt, remélem, nem fogok csalódni benne. 

Értékelés:
Történet, cselekmény: 5/5
Karakterek: 5/5
Stílus, ábrázolás, elbeszélésmód: 5/5
Borító, küllem, fordítás: 5/5

Összesen: 20/20

Template by:

Free Blog Templates